Son güncellenme :08.05.2013 23:14

Anasayfa > Anasayfa > Üyelerimizin ve Kamuoyunun Dikkatine.

08.05.2013 Çar, 23:14

ÖĞRETMEN KAMUOYUNA
Sendikalar, üyelerinin ekonomik, demokratik ve özlük sorunlarını çözmek ve bunları koruyup geliştirmek için mesleki işkollarında çalışanlarının ortak çıkar ve amaçları doğrultusunda üyeleri ile birlikte mücadele ederler.
Bu anlamda, memur sendikaları bulundukları iş kollarında çalışanların hak alma mücadelesini geliştirip güçlendirmek için üye sayılarını arttırmak için çaba gösterirler.
Eğitim İş, 28 Mayıs 1990’da kurulmuş ve fiili olarak mücadele vermeye başlamış ilk kamu çalışanı sendikasıdır. Bizim dışımızda kurulmuş olan bu günkü kamu sendikalarının hiçbirinin aklında o tarihlerde memurun sendika gereksinimi yok iken Eğitim İş’in devrimci, Anti Emperyalist önderleri o tarihlerde bedeller ödeyerek memura ve öğretmene sendikal mücadele yolunu açmışlardır.
Bu tarihten sonraki süreci ayrıntıları ile anlatmak bu yazımızın konusu olmadığı için gelinen bu günkü durumda mevcut hükümetin de desteği ile kurulan ve desteklenerek büyüyen bazı sendikaların etik olmayan mücadele anlayışları üzerinde durmak istiyoruz.
Öncelikle Eğitim İş, Anti Emperyalist ve bağımsızlıkçı temel anlayışı ve hedefi doğrultusunda gücünü, Mustafa Kemal Atatürk’ ün kurduğu Cumhuriyetin, başta Laiklik ilkesi olmak üzere tüm çağdaş ve bilimsel değerlerinden alan bir sendikadır. Bunu da tüzüğünün 3/c maddesinde belirtmiş olup, lafta değil eylemli olarak da bugüne kadar her zaman ve zeminde kamuoyuna göstermiştir. Eğitim İş’in sendikal soy kütüğü, Cumhuriyetin ateş boylarında kurulan Muallimeler ve Muallimler cemiyeti ile başlayıp TÖDMF (Türkiye Öğretmen Dernekleri Milli Federasyonu), TÖS (Türkiye Öğretmenler Sendikası) ve TÖB-DER (Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği) ile devam ederek bu güne gelmiştir. Eğitim İş’in bu günkü kamu sendikaları içinde en hızlı büyüme oranı, sendikamızın bu köklere sahip olması ve mevcut iktidarın anti demokratik uygulamalarına karşı ödünsüz, ilkeli duruşundandır.
Bu günlerde kamu sendikalarının yetki süreci yaşanmaktadır. Bu süreçte tüm sendikalar mümkün olduğu kadar üye sayılarını arttırmak isteyeceklerdir. Bu istem, tüm sendikaların temel amaçlarından biridir. Ancak, bu süreç aynı zamanda toplumsal etik ve sendikal ilkeler çerçevesinde tamamlanmalıdır. Bir sendika, üye sayısını arttırıp yetki alabilmek için bir başka sendikanın üyeliğine 1 aylığına göz dikmeye kalkarsa bu hırsızlık ve ahlaksızlıkla eş anlamlıdır. Ne acıdır ki, bu sendikal ahlaksızlığı Esenyurt’ta ve Beylikdüzü’nde yaşıyoruz. Eğitim İş olarak biz, bu süreçte hormonlu büyüme türünden çirkin oyunları şiddetle kınıyoruz ve hiçbir sendika ile bir başka sendikanın lehinde ve aleyhinde olacak bir birlikteliğimizin olmadığını ilan ediyoruz. Eğitim İş, başta IRKÇILIĞA, GERİCİLİĞE ve BÖLÜCÜLÜĞE karşıdır. Bu başlıklar ile özdeşleşmiş diğer hiçbir sendikalar ile siyasi ve ideolojik bir birlikteliğimiz de yoktur. Okulları gezerek kendilerini Cumhuriyet değerlerinden yana, hatta “…biz de Atatürkçüyüz…” diyerek üyelerimizi kullanarak yetki(!) alma peşinde koşanları öğretmen kamuoyu önünde kınıyoruz.
Cumhuriyete ve Atatürk devrimlerine sahip çıkmak NATO-Milliyetçiliğinin kanatları altına sığınmak ve ona biat etmekle olmuyor. Biz, Emek ve Cumhuriyet birlikteliğini savunuyor ve bunun mücadelesini veriyoruz. Bu mücadelede bizimle güç ve eylem birliği yapacak olan diğer tüm sendikalar ile ilkeli mücadele ve eylem birliğinden yanayız.
Öğretmen Kamuoyuna saygı ile duyurulur. 07/05/2013
ESENYURT EĞİTİM İŞ TEMSİLCİLİĞİ

33 views

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*