Son güncellenme :21.05.2013 23:10

Anasayfa > Anasayfa > THY Çalışanlarının Grevine Destek

21.05.2013 Sal, 23:10

Emeğinin hakkını korumak için bir yılı aşkın süredir mücadele eden Hava-İş Sendikası ve onurlu üyelerini Birleşik Kamu-İş olarak saygıyla selamlıyoruz.

Türk Hava Yolları çalışanları bu mücadeleleriyle sadece sivil havacılık iş kolunda çalışanların değil tüm işçi sınıfının haklarını savunuyorlar.

Hatırlayalım, AKP iktidarı daha bir yıl önce havayolu grevini Meclisten çıkardığı yasayla yasaklamıştı. Bu yasağa karşı direnen 305 kardeşimiz, yaptıkları eylemler gerekçe gösterilerek işten çıkarıldılar. Ancak yollarından dönmediler. Verdikleri hukuk mücadelesi sonrasında yargı birçoğu için işe iade edilmeleri kararı verdi. Geri kalanlar içinde süreç tamamlanınca kuşkusuz sonuç bu olacak. Ama işveren hukuksuz bir şekilde bu kararları uygulamadı.

Şimdi Hava-İş Sendikası uyuşmazlıkla sonuçlanan toplu sözleşme görüşmelerinden sonra yasal hakkı olan grev kararı aldı. Hükümet destekli işveren bu kez de yasaklatamadığı grevi çeşitli oyunlarla kırmaya çalışmaktadır.

922751_545830392134181_1386586128_n

Bir süre önce Maliye Bakanı, “THY’yi engelleyecek her türlü girişimin karşısında biz gerekeni yaparız. THY yalnız değildir” dedi. Bu açıklama iş barışı gereği, hukukun gereği, ahlakın gereği tarafsız olmak daha doğrusu hukuktan yana, insan haklarından yana, üretenden yana, taraf olması durumunda olan hükümetin nasıl da sermayeden yana taraf olduğunun bir kez daha gözler önüne serilmesidir.

Ama biz de buradan sesleniyoruz: İşçi sınıfı dayanışmasını, işçilerin yasal grevini engelleyecek her türlü girişimin biz de karşısında olacağız!

Hava-İşyalnız değildir!

Hava-İş Sendikasının hak arama mücadelesinde birçok yasa dışı müdahale yaşanmıştır. Şimdi de yasa dışı müdahaleyle grev kırılmak istenmektedir.

Bakınız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın internet sitesinde Bakanlığın görevi için neler yazıyor: “Çalışma hayatını düzenlemek, çalışma barışını sağlamak, iş sağlığı ve güvenliğini geliştiren tedbirler almak, toplumun tüm kesimlerinin sosyal güvenliğini sağlayacak ve istihdamı artıracak şartları geliştirmek, yurt dışında çalışan Türk işçilerinin çalışma hayatı ve sosyal güvenlikle ilgili hak ve menfaatlerini korumak ve bunları sürekli kılmaktır.”

Peki Hava-İş ne istiyor, ne diyor?

İşverenin, sendikanın toplu sözleşmede talep ettiği hiçbir maddeyi müzakere etmeyerek toplu sözleşme hakkını fiilen ortadan kaldırdığını söylüyor!

Hava-İş, THY Yönetiminin çalışanları baskı ve korkutmayla yönettiğini, işten çıkarmakla tehdit ettiğini, hatta tehditle kalmayıp bunu yaptığını; bu tutumdan vazgeçmesi gerektiğini söylüyor!

Hava-iş, çalışanların yeteri kadar dinlendirilmesini bunun uçuş güvenliği açısından da zorunlu olduğunu, “part-time” çalışanların da toplu sözleşme kapsamına alınması gerektiğini söylüyor!

Hava-İş, hasta olduğu için istirahat alan personelin işten çıkarılmayla tehdit edilerek hasta hasta zorla çalıştırılmasını istemiyor!

Hava-İş, grev yasağına karşı çıktığı için işten çıkarılan ancak yargı kararıyla dahi bu işlemin haksız olduğu anlaşılmasına rağmen işe iade edilmeyen arkadaşlarının yeniden işe alınmasını istiyor!

THY’i kar eden, uluslar arası güçlü bir şirket haline getiren çalışanlara hak ettikleri ücret artışının sağlanmasını istiyor!

Peki, görevi “Çalışma barışını sağlamak, iş sağlığı ve güvenliğini geliştiren tedbirler almak, toplumun tüm kesimlerinin sosyal güvenliğini sağlayacak ve istihdamı artıracak şartları geliştirmek”olan Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ne yapıyor?

Bu görevin tam tersine, kamu çalışanlarının grev hakkı fiilen yok sayarken işçilerin grev hakkını da fiilen ortadan kaldırmaya çalışıyor.

Grev hakkını kullandığı için işten atılan işçilere sahip çıkmazken, kamu çalışanlarının iş güvencesini de bir oldubittiye getirerek ortadan kaldırmaya çalışıyor.

Dün tekel fabrikalarının satışına direnen tekel işçileri, laik demokratik çağdaş eğitimin ortadan kaldırılmasına direnen öğretmenler, demiryollarının tasfiyesine karşı çıkan demiryolcular nasıl işçi sınıfının mücadele simgesi olmuşlarsa bu günde THY işçileri onurlu direnişin simgesidirler.

Buradan ÇSGB’nı, Hava-İş Sendikası’nın taleplerini dikkate alarak iş barışının sağlanması için evrensel ilkeler ışığında tutum almaya çağırıyoruz.

THY işverenini, uzlaşmaz tutumu nedeniyle kınıyoruz!

İşçi sınıfı örgütlerini, THY işçilerinin mücadelesi etrafında kenetlenerek işçi sınıfının hak ve çıkarlarına yönelen bu emperyalist-kapitalist saldırıya topyekun karşı koymaya çağırıyoruz!

Birleşik Kamu-İş ve Eğitim-İş bu mücadeleye her zaman hazırdır!

49 views

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*