Son güncellenme :29.05.2013 23:01

Anasayfa > Makale > Öğretmen Adaylarına…

29.05.2013 Çar, 23:01

Öğretmen Adaylarına…

Bu ülkeyi düşündükçe…
Ülkede Milli eğitim’in verilerine göre 128.190 öğretmen açığı var. (Bunun ne kadar ciddi bir rakam olduğunu ve ülkedeki eğitim öğretimi nasıl etkileyeceğini herkes az çok kestirebilir) Hükümet bu yıl 30-40 bin arası öğretmen ataması yapacak ( Bu rakamın açığın yanında nasıl güdük kaldığını da kestirebilir herkes.)
Şimdi bu kadar açık varken, üniversite mezunu öğretmen adaylarını alanları ile tam alakalı olmayan bir sınava tabi tutacaksın(Müzikçiye, matematik-geometri-coğrafya soracaksın örneğin) Bu insanlar ki içlerinde birkaç yıldır bekleyen ve evlenip çocuğu olanlar var, dershaneler için para ayıracaklar ve zamanlarının ciddi bir kısmını yıllardır görmedikleri ve aslında atandıklarında da kullanmayacakları dersleri öğrenmek adına tekrar öğrencilik yaparak harcayacaklar.
Eylülde başlasalar çalışmaya , sınav temmuzda; ancak yetişir onca dersi sıfırdan almak. Derken sınava 3-4 ay kala “Bir “dakika” diyeceksin, “ben artık ‘alan sınavı’ da yapacağım, al sana üçer tane örnek soru, hangi kaynaktan çalışırsan çalış.” Öğrenci zaten sinir ve stres küpü olmuşken yeni kaynak arayışı ve alan dersleri için yeni ödemelerle boğuşurken diyeceksin ki sen tekrar”Dur bir dakika, alan sınavı vardı ya hani, hah ben o alan sınavı için bir müfredat yayınlamıştım ya 3-4 ay kala, sen şimdi onu bi unut, çünkü müfredatı değiştiriyorum ve aşağı yukarı 80 günün var, yeni aldığın kaynaklar mı? Bırak allasen daha yenileri çıkacak onların ve kazanmak istiyorsan bi zahmet onları da alacaksın.”
Buraya kadar anlattıklarım dramatik ama her şeyin sonu değil, sınav sorularının çalındığına ve suçluların cezalandırılamadığına da şahit olduk ya zaten boş ver şimdi sen onu. Paran var mı onu söyle. Çalışmıyorsun ama vardır annenin bir kenarda zor günler için sakladığı birkaç çeyrek. Sen yüzünü kızart iste onu, hem sana vermeyecek de kime verecek? Bundan zor gün olur mu çünkü sen alan sınavıyla birlikte toplam 120 lira yatırmazsan giremezsin , Senden toplanan paraların harcama dökümünü merak ediyorsan çok basit…Sınıf 20 kişi, iki kişiden alınan para orada görev yapan kadrolu öğretmene verilecek kalan 18 kişinin ücreti ?.. Bulunur onu da harcayacak bir yer,deprem için toplanan paralarla yol yapılmadı mı?
Şimdi bir de “alan sınavı”nın yalnızca 3-5 ilde yapılmasının planlandığını söyleyip canını sıkmayayım arkadaşım.
Ola ki sınavı başarı ile geçer de bizim gibi kadrolu bir memur olursan ne yönetmelikler, ne idareciler, ne yaptırımlar karşılayacak seni… Onu da başka bir zaman düşünürken paylaşırım artık:)

31 views

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*