Son güncellenme :21.04.2013 23:34

Anasayfa > Anasayfa > EĞİTİM-İŞ’TEN DİRENİŞTEKİ YURTİÇİ KARGO ÇALIŞANLARINA DESTEK

21.04.2013 Paz, 23:34

Eğitim-İş, sendikalı oldukları için hukuksuz bir şekilde işten çıkarılan Yurtiçi Kargo çalışanlarına destek vermek amacıyla işverenle yaptığı hizmet sözleşmesini feshetti.
        Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir’in konuya ilişkin açıklaması şöyle:
        “Yurtiçi Kargo Şirketi ile 2010 yılından itibaren yapmış olduğumuz sözleşme gereğince hizmet satın almaktaydık. Kargo taşımacılık şirketinin, Nakliyat-İş bünyesinde örgütlenen işçilere yönelik işten çıkarma uygulamaları emek mücadelesi içinde yer alan sendikamız tabanı ve Merkez Yönetim Kurulumuz tarafından ‘Anayasa hak ve özgürlüklerini kullanan işçilere sırf sendikalaştıkları gerekçesiyle yapılan bu uygulama kabul edilemez’ şeklinde değerlendirilmiştir.
        Bu nedenle, Merkez Yönetim Kurulumuz, Yurtiçi Kargo ile yapılan sözleşmeyi tek taraflı feshetmiştir. Nakliyat-İş Sendikası’nı haklı mücadelesinde destekliyor; anayasaya, yasalara, uluslararası sözleşmelere uymayan, emeğe ve emekçiye saygı duymayan kişi ve kurumlara karşı mağdur olan çalışanlarla, onların örgütleri olan sendikalarla dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğimizi ifade ediyoruz.
        Özelleştirmelerden ve işten çıkarmalardan dolayı işsizliğin yarattığı yaşamsal felaketi toplum olarak derinden yaşadığımız şu günlerde, şirketin işsizliği önlemeye katkı sunmak yerine bu felaketi destekleyen, çalışanları mağdur eden, açlığa ve sefalete sürükleyen yaklaşımları kaygı vericidir.
        Anayasal, yasal ve uluslararası sözleşmelerden doğan haklarını kullanarak sendikalı olan çalışanlara karşı işten çıkarma baskısı uygulamanın hukuk devletinde ve çağdaş bir ülkede asla yeri olamaz.
        Eğitim-İş olarak kargo emekçilerinin tüm baskı ve tehditlere, üyelikten istifaya zorlanmalarına, işten çıkarılmalarına karşın sürdürdükleri onurlu mücadelelerini desteklediğimizi, sonuç alınana kadar yanlarında olduğumuzu bildiririz.”

58 views

Bu yazıyı paylaş

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

*